Stanovisko naší Asociace k opatřením souvisejícím s šířením koronaviru
k rukám Ing. Andreje Babiše
Předsedy vlády České republiky
V Praze: 6.4.2020
Věc: Žádost o udělení výjimky cestovním agenturám věnujícím se dlouhodobým kulturně výměnným zahraničním pobytům
Vážený pane předsedo vlády,
rádi bychom Vás, v kontextu s aktuálním prohlášením pana Prof. Prymuly a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka o uvolnění karanténních opatření, oslovili s žádostí o podporu fungování agentur, které se věnují dlouhodobým kulturně výměnným pobytům v zahraničí. Současná krize kolem koronaviru a onemocnění COVID 19 nás všechny těžce zasáhla, protože faktické uzavření hranic nám kompletně znemožňuje nabízet naše služby. Cestovní agentury, podobně jako cestovní kanceláře, se nyní ocitly v existenčním ohrožení. Naše programy se od služeb cestovních kanceláří nicméně liší v tom, že se jedná o dlouhodobé vycestování českých občanů v řádu měsíců či dokonce let. Patří sem různé kulturně-výměnné programy podporované zahraničními vládami jako roční pracovní prázdniny, au-pair programy, stážové programy, pracovní programy, středoškolské výměnné programy, ERASMUS programy či třeba plnohodnotné studium na vysokých školách v zahraničí. Věkově se naši účastníci pohybují mezi 14-35 lety života. Nástin počtu českých občanů, kterých se v tomto směru týká omezení vycestovat do zahraničí, je uveden v příloze, nicméně jedná se odhadem o 30000 českých občanů.
Cílovými zeměmi jsou například Kanada, Austrálie, Velká Británie, Nový Zéland, USA či obecně země EU. Doba vycestování, tedy 90 a více dnů, výrazně překračuje výjimku, kterou nyní mají pendleři pro své výjezdy s minimální délkou pobytu v zahraničí 1421 dnů. Naši účastníci programů tak fakticky několikanásobně překročí tuto dobu výjezdu a jejich nejdřívější návrat lze očekávat v září 2020, kdy po příletu mohou nastoupit do uvažované “chytré karantény”.
Česká vláda by dle tohoto klíče mohla, samozřejmě až to situace a opatření dovolí, udělitumožnit na podobnou výjimku vycestovat účastníkům těchto programů, samozřejmě za předpokladu, žejakmile bude otevřen letový provoz a jakmile to cílová země umožní. tj a bude na své území vpouštět cizí státní příslušníky. Naším předpokladem je, že přijímací země může po těchto cizincích požadovat testování na Koronavirus či dvoutýdenní karanténu. Takto jsou nyní například i navzdory krizi nastavena pravidla pro účastníky kulturně-výměnných programů v Kanadě. Tito po příletu musí do 2týdenní nařízené karantény .
Proto na vás a vládu apelujeme v tom smyslu, abyste výjimku vycestovat udělili účastníkům dlouhodobých zahraničních kulturně výměnných, studijních a pracovních programů, kteří díky délce pobytu nepředstavují zdravotní riziko pro naši zemi.
Členové zakládané Asociace agentur pro dlouhodobé zahraniční pobyty, z.s., budou rádi spolupracovat na tomto modelu vycestování a budou schopni poskytnout součinnost všem dotčeným složkám státní správy a vydávat potvrzení, že se podobného programu účastní jejich klienti. V drtivé většině případů se jedná o vycestování mimo Evropu, kde jsou nutná víza a každý účastník tak při vstupu na území ČR prochází pasovou kontrolou. Nutno podotknout, že máme v tomto směru již podporu pro naše úsilí ze strany cizích zastupitelských úřadů (např. USA a Kanady). Pokud bude zachován model s využitím 2týdenní karantény po návratu do ČR, naši účastníci budou o této povinnosti samozřejmě dopředu informování.
Otevřenost naší ekonomiky, která je hybatelem úspěchu naší země, je také odrazem možností cestování, které mají čeští občané. Díky nabízeným pobytům a programům se do ČR zpět vrací vysoce kvalifikovaní a jazykově nadprůměrně vybavení mladí lidé. Nejedná se tu přitom o odliv mozků, ale naopak o příliv talentů. Na těchto talentech je prosperita naší ekonomiky a tím i naše budoucnost bytostně závislá. Naše programy přináší nezpochybnitelnou přidanou hodnotu do profilu každého účastníka takového programu a to nejen díky jazykovému progresu.
Předem děkujeme za kladné vyřízení naší žádosti.
Případné dotazy prosím adresujte předsedovi zakládané Asociace, kterým je Ing. Jindřich Josífek (jindrich.josifek@czech-us.cz, 776367740)
S úctou,
Zakládající členové Asociace agentur pro dlouhodobé zahraničí pobyty, z.s.
Seznam občanů ČR účastnících se dlouhodobých studijních a pracovních programů v zahraničí (statistiky 2019):
- Studijní programy
a) Středoškolské výměnné programy – 246 (2018-2019) jen USA
Zdroj CSIET
b) Vysokoškolské studjiní programy = 4 procenta vysokoškoláků studuje v zahraničí z 288000 dle OECD, tj. 11500 (USA cca 800, UK cca 3000), nástup srpen 2020
c) ERASMUS+ = 8000 jen VŠ studentů, nejbližší nástup srpen 2020
- Kulturně výměnné programy
a) Working Holiday Canada = cca 1150 osob / zdroj: ……………………………………………….
b) Working & Holiday Australia = 338 / osob
c) Working & Holiday New Zeland = 1200 osob
d) Work and Study Canada = 200 osob / vycestování celoročně
e) Work and Study Australia = 841 osob / vycestování celoročně
f) Work and Travel USA = 3000 vysokoškolských studentů / zdroj: ………………………………
g) Internship and Trainee program USA (a další long term non-imigrant visa) = 3900
Celkový počet občanů ČR je pro výše zmíněné cílové země/programy cca 30000.